19 listopada 2023

O skubanej normalności rzeczywistości.

 Ponieważ gęsina jest ostatnio niesiona na fali reklamy kuchni staropolskiej, postanowiłam i ja wypowiedzieć się w tej kwestii. Pośrednio, a nawet ,rzekłabym , pobocznie.

 Ponieważ mam własne po-droby czyli papuzie towarzystwo, to nic dziwnego, że tematyka skubania obok osobistego okresowego zrzucania upierzenia na podłogę( nota bene) jest u mnie na porządku dziennym. 

No i właśnie w związku z tym skubaniem pojawiła się refleksja, która dotyczy, nomen omen, nowej definicji normalności. Regułka brzmi tak:

Normalność to ciągła oscylacja między  skubaniem a sknerstwem. 

W związku z nowym ujęciem ,,normalności,, zmienia swoje znaczenie również pojęcie,, skubaniec,,.

Skubaniec to człowiek, który daje się oskubać, a nie jak dotąd było zwyczajowo przyjęte- ktoś sprytny, radzący sobie w życiu, nie dający się oskubać. Obie strony człowieczego życia można przyporządkować temu pojemnemu słówku. 

A tak w ogóle, to ile nas jest teraz na świecie?

- A, to i tak bez znaczenia.

W sumie można napisać bezpardonowo, że każdy z nas jest  skubańcem . Jak nie z jednej to z drugiej strony medalu. A raczej z obu stron jednocześnie, w tym samym momencie.

Oskubanym można być z wielu stron, tak jak i skubać innych pod różnym kątem. Pośrednio lub bezpośrednio, świadomie lub nieświadomie: z uczuć, pieniędzy, dobytku i innych dóbr niematerialnych bliżej nierozpoznanych.

Ot, i tak wygląda normalne życie. Trzeba pilnować się, żeby nie dać się oskubać nie do ostatniego piórka, ale ...z ostatniego piórka.

I nawet jeżeli by to były cudze piórka , w które ustroiliśmy się, z braku własnych, to trzeba ich pilnować.

Wypijmy więc kielich normalności i wznieśmy toast za życie/śmierć ( może być w innej kolejności):

Dopóki ,,piór(k)o w grze,, 

- życie  jest!

Gdy piór(k)a brak

trafia nas szlag!

Tymczasem po stronie przeciwnej skubania mamy sknerstwo. Ta definicja równiez wymaga korekty:

Sknerstwo to pilnowanie własnych piórek podszyte lękiem.

Teraz sknerus rysuje nam się w zupełnie innych barwach, chociażby z tego powodu iż osoby mocno asertywne są większymi sknerusami niż ci dający się skubać ze wszystkich stron. Tymczasem, ponieważ każdy z nas jest w jakimś temacie sknerusem, to jest to nasza tzw. mocna strona. 

Wraz z wiekiem i z odmóżdżeniem zanika powoli zdolność do bycia skubańcem i sknerusem, czyli tracimy ostatnie piórka. W ten oto sposób przestajemy być aniołami na ziemi. A gdy nadejdzie czas i będzie już po wszystkim, dusza opuszcza ciało . Ale nie tak ,, o suchym pysku,, i na golasa, ale uskrzydlona, że ma okres zbierania przeciwstawnych doświadczeń już za sobą. Wreszcie ma go...gdzieś!

6 komentarzy:

 1. Tak mi przemknęło ...
  To sknerusy chodzą z ostatnimi piórkami w d....e, czy to jeszcze jakiś inny egzemplarz ludzkich zachowań. Ja bym odróżnił jednak oskubańca od skubańca. Ten drugi z czasem awansuje pewnie na skurczybyka..., a jaka kariera i przyszłość czeka oskubańca? Zależy od bociana...Zastanawiam się nad felajzą...
  Młot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za różnica gdzie ma się piórka....może tylko taka , że pomaga to w zaszufladkowaniu przez innych...
   Nie za bardzo ogarnąłeś Młocie temat, bardzo jednostronnie. Pominąłeś wiele aspektAw życia. Ale to nic, wyrównam te braki. Może dam radę w kolejnym wpisie. Co do bociana, to mam kilka skojarzeń:
   1.nastepne wcielenie i noworodek przyniesiony przez bociana
   2.firma pożyczkowa
   3.nie związane z tematem-bociany - tak są nazywane też niektóre gołębie
   Co do felajzy- nie wypowiem sie bo nie wiem co/kto zacz...

   Usuń
 2. Nie odważyłabym się definiować normalności w nienormalnych czasach.
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasy się zmieniają a pewne osobnicze gatunkowe cechy pozostają/trwają. ,,Ot i pół filozofii...,,

   Usuń
 3. Rewelacyjny tekst.
  Moje uznanie.
  Stokrotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Zapowiadał się całkiem inny tekst. A tu w trakcie pisania, okazało się, że jest dużo więcej do powiedzenia. Jak tak się bliżej przyjrzeć to kojarzy mi się z...keksem. Są podstawowe składniki i sporo ekstra bakalii.
   Wnioskuję,że smakosz ze Stokrotki nad smakosze. :-)

   Usuń